среда, 11 сентября 2013 г.

Виставка кераміки / Exhibition of ceramics

Виставка 15 серпня 2013 
«Глиняна пластика опішнян
(із приватної колекції Щербанів, салон-студія «Лялина Світлиця»
Кожен осередок народного мистецтва України має своє лице. Опішнянська кераміка другої половини ХХ століття дивиться очима різноманітних баранів, левів та інших тварин. Ці вироби завоювали міжнародне визнання. Саме завдячуючи їм три патріархи опішнянського гончарства – Іван Білик, Василь Омеляненко та Михайло Китриш стали лауреатами найпрестижнішої премії в Україні – імені Тараса Шевченка. Не дивно, що опішнянський зооморфний посуд прикрашає колекції багатьох музеїв. Останнім часом активізувалися у царині збирання таких виробів і приватні колекціонери. На жаль, більшість приватних колекцій опішнянської кераміки нині не доступні для огляду широким колом зацікавлених людей. Дана виставка є однією з небагатьох в Україні виставок речей з приватної колекції.

Її власники – науковці, кандидати історичних наук Анатолій та Олена Щербані. Історія їхньої колекції сягає ще дитячих років. Як і кожен мешканець Полтавщини, вони з дитинства мали нагоду любуватися такими виробами в батьківських оселях. Адже чи не кожен наш земляк вважав за честь мати опішнянського баранця чи лева  у світлиці. Зокрема, в родині Анатолія бережно зберігався невеличкий баранець, подарований його дідусем Грицьком батькові Леоніду на день народження у далеких 1960-х роках. З захопленням він оглядав стрункі ряди подібних, але значно більших за розмірами скульптур в одному з диканських магазинів. Але батьки не могли дозволити собі придбати хоча б один з них, оскільки він коштував чи не половину їхньої місячної зарплатні…
Тому, коли подружжя Щербанів влаштувалося на роботу в Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, почалося формування колекції тогочасної опішнянської гончарної продукції. І, не дивно, що основу колекції склали вироби визначного гончаря Василя Омеляненка. Людина з відкритим серцем, чистою душею та золотими руками, Василь Онуфрієвич зачарував Анатолія та Олену. А його вироби поступово придбавалися для прикрашання нової оселі. З часом колекція поповнювалася виробами, придбаними на базарах, антикварних магазинах, приватних осіб. Значну частину шедеврів подарували друзі, що переймалися їхнім захопленням. Окремі вироби було знайдено … на смітниках…
На виставці представлено   творів різних авторів (в тому числі знамениті Івана Білика, Василя Омеляненка, Михайла Китриша, Трохима Демченка, Михайла Кирячка та інших майстрів. Кожен з них неповторний. Більшість витворів виготовлено в 1960-2000-х роках. Представлені два вирби молодшого покоління опішнянських гончарів – батька й сина – Олександра й Анатолія Шкурпелів. Саме на них власники колекції покладають найбільші надії у подальшому розвитку традиції виготовлення опішнянського зооморфного посуду.



Комментариев нет:

Отправить комментарий